Biała Lista Podatników VAT w EBO

Szanowni Klienci,
Miło nam jest poinformować, że od 11 maja 2020 roku Bankowość EBO zyskała nową funkcjonalność: Możliwość sprawdzenia kontrahenta pod kątem obecności jego rachunku na białej liście podatników VAT. Funkcjonalność ta została udostępniona Klientom Biznesowym Banku Spółdzielczego w Jasionce.

Jak to działa?

Bardzo prosto - po zalogowaniu do EBO w formatce przelewu widoczny jest przycisk "sprawdź rachunek". Po jego kliknięciu i podaniu numeru NIP dostają Państwo informację o obecności lub nie tego rachunku na białej liście podatników VAT. Szybko, łatwo i od razu zyskują Państwo pewność, że środki przelewane są na właściwy rachunek kontrahenta. Dodatkowo wszystkie sprawdzenia rachunków są zapisywane w rejestrze, z którego zawsze w razie konieczności można wygenerować dokument pdf z dokładną datą i godziną sprawdzenia rachunku/ów Państwa kontrahentów. Koszt jednego sprawdzenia to jedynie 20 groszy. Za tak niską kwotę oszczędzają Państwo mnóstwo czasu, który trzeba by było poświęcić na przepisywanie numeru rachunku, wstawianie go na odpowiednich stronach Ministerstwa Finansów, następnie wydruku potwierdzenia (koszt druku i papieru). W EBO jest to o wiele wygodniejsze i znacząco szybsze, a drukować potwierdzenia nie trzeba zawsze, ale jedynie wtedy, gdy będzie taka potrzeba, bo wgląd do rejestru wszystkich sprawdzeń mają Państwo zawsze.

Informacje dodatkowe

  • Baza danych z Białą Listą Podatników VAT aktualizowana jest codziennie.

  • Rejestr sprawdzeń EBO zawiera wszystkie Państwa odpytywania bazy białej listy podatników VAT. Jest dostępny w EBO w zakładce zlecenia: HISTORIA ZAPYTAŃ Z WYKAZU PODATNIKÓW VAT

    Jednocześnie przypominamy, że mają Państwo obowiązek sprawdzenia rachunku kontrahenta pod kątem obecności na Białej Liście. Kontroli należy dokonać przed dokonaniem przelewu lub w terminie 3 dni od tej daty. W obu przypadkach, gdy numer rachunku, na który przelano środki różni się od tego z białej listy, należy wyjaśnić przyczynę rozbieżności.

    Konsekwencją płatności na inny rachunek może być brak możliwości rozliczenia w kosztach podatkowych poniesionego wydatku na poczet towaru lub usługi. W przypadku przedsiębiorców nie rozliczających kosztów (opodatkowanych ryczałtowo lub kartą podatkową) ta sankcja nie wystąpi jednak zarówno u tych podmiotów, jak i wszystkich pozostałych podmiotów konsekwencją będzie dodatkowo odpowiedzialność solidarna za podatek VAT wynikający z tej umowy. Gdyby zatem podatek ten nie został przez sprzedawcę uregulowany, nabywca może ponieść odpowiedzialność i zostać zmuszony ponownie do zapłaty tego podatku (mimo, że uiścił go już w cenie towaru brutto na rzecz sprzedawcy).

    Wierzymy, że za pomocą EBO szybko i łatwo wypełnią Państwo ten obowiązek.